otoriter anne-babalik, yetkili ebeveynlik ve tarzi serbest ebeveynlik

Üç basli ebeveynlik stilleri vardir, ilk otoriter ebeveynlik (ayni zamanda siki ebeveynlik olarak da bilinir), ikinci yetkili ebeveynlik (ayni zamanda dengeli ve demokratik olarak da bilinir), ve üçüncü müsamahakar ebeveynlik (ayni zamanda hosgörülü ebeveynlik olarak da bilinir). Bu stilleri aslinda 1966 yilinda Diana Baumrind adli bir psikolog tarafindan belirlenmistir ve bugün adlandirilir.

Nasil çocugunuz için sinirlari ayarlarim? Bu, ebeveynlik tarzi hakkinda çok sey söyleyebilir. Dayatilan ve tartismaya açik olmayan kurallar otoriter ebeveynlik tarzi vardir. Çocugunuzun sinirlari ve sonra müzakere ve neden açik kurallar verirseniz, o zaman bu yetkili ebeveynlik kategoriye girer. Tarzinizi serbest ebeveynlik ise, o zaman çocugunuz için özel sinirlar koymak olasi degildir, daha ziyade çocugunuzun kendi faaliyetlerini düzenlemek ve kendi sekilde bir seyler ögrenmek için izin izin verir. Bir çocugun sokaga çikma yasagi son ev ise, örnegin, bir otoriter ebeveyn onlari cezalandirir, bir yetkili ana, onlarla konusmak nedenini bulmak, ve muhtemelen onlari zemin ve bir keyfi ebeveyn çocugun veya ögrenmek izin muhtemel olacaktir olacaktir ertesi gün yorgun onun hata.

Çocugunuzun cezalandirmak hangi ile yöntem ayni zamanda tercih edilen ebeveynlik tarzi bir ipucu verir. Bir saplak ‘yaramaz adim’ daha bir çocuk cezalandirmak olasiligi daha yüksektir o zaman bir otoriter ebeveynlik tarzi gösterir. Bu tarz ceza ve kontrol ile iliskilidir. Sizin teknikleri yetkili teknikleri ise, cezalar tutarli ve suç için uygun. Topraklama gibi teknikler, çocugun ögeleri çikarilmasi, sakin yaramaz sandalye vb yetkili ebeveynlik tipik örnekleridir. Cezalari açiklanmistir ve davranis tartisilmistir. Eger serbest ebeveynlik tarzi izlerseniz, o cezalar, çok daha az olasilikla çok daha az siddetli ve genellikle çocuk lehine.

Nasil Çocugunuza cevap vereceksiniz? Onlari dinlemek ve iyi bir sey yaptiginizda tesvik ediyoruz, ya da denemek ve basarisiz oldugunda, o zaman bir yetkili ebeveynlik desen takip ediyorsaniz. Otoriter ebeveynlik teknikleri sahip olma egilimi Ebeveynler genellikle küçümseyen ve negatif, ve keyfi ebeveynlik modellerini takip edenler genellikle ne olursa olsun onlarin sorumlulugundadir, ve bireyler o çocuklari söyle.

Genellikle yetkili ebeveynlik çocuklar için iyi oldugunu kabul etti, ama gerçekte çogu ebeveyn yetkili, otoriter ve serbest ebeveynlik karisimi kullanmak ve bunda yanlis bir sey yoktur. Sen ana hangisi tarzi, teknikleri bir arada genellikle en iyi yoldur.