oyun ve çocuk gelisimi

Bu tür bir gelistirme genç yasta baslar, bir bebek olarak bir çocugun el ve ayak parmaklari ile oynayacak, çevrelerindeki nesneleri kavramak ve agiz ve baska yollarla onlari kesfetmek. Bir çocuk onlar hareket veya bir ses yapmak için kullanabileceginiz nesnelerle deneme olacak ve bu nedenle onlari anlamaya baslayabilirsiniz. Oyna da diger sekillerde çocuklarin bilissel gelisim, örnegin, bir resim boyama gibi yaratici etkinlikler araciligiyla, bu etkinlik çocuklarin gruba ögrenmek veya farkli kriterlere göre nesneleri kategorilere ayirabilirsiniz saglar yardimci olur.
Ayrica oyun dil alaninda bir çocugun gelisimi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir görebilirsiniz. Oyun sayesinde çocuklar soru sormaya ögrenmek veya gelistirmek ve bir oyun kurallari yeni bir dizi anlayis gerekiyor. Çocuklarin baskalari ile bir kule insa ediyoruz insaat oyun durumunda Örnegin, egitim bir anlayis olusturmak için gerekiyor, ayni, yapboz bulmacalar ve masa oyunlari için söylenebilir nerede açiklama ve anlayis kurallari veya talimatlari bir çocugun dil becerilerinin gelismesine yardimci olur.

Bir çocugun gelisiminde sosyal yönü, oyun çocuklarin etkilesim ve baskalarina cevap saglar. Bu oyun çocuklar gibi baskalariyla paylasma ve bir seyler yapmak onlarin dönüs bekliyor gibi sosyal beceriler, gelistirmek yoluyla, yetiskinler ve diger çocuklar da birlikte olabilir. Yine, çocuklarin sosyal gelisimine yardimci olmak için yer alabilecegi pek çok aktivite vardir. Rol çocuklar günlük aile rol oynamak gibi davranarak olan “Anneler ve Babalar” bir oyun oynarken çocuk bir grup içinde oynamak ve örnegin, baskalarinin rolünü alabilir bir örnektir. Çocuklarin oyun içinde duygu bir dizi görüntüleyebilir zaman bir çocuk duygusal da kurabileceksiniz ayni sekilde oyunda, bu da, bu tür oyunlar ile görülebilir.

Oyun da bir çocugun fiziksel gelisimine önemli bir katkida bulunuyor. Çocuklar atlama ve onlarin kas ve dengeleme gelistiriyoruz kosturup zaman. Çünkü bu faaliyetlerde hareketin dogasi çocuklarin ince manipülatif beceri boyama ve yardimci olabilir çizim, çocuklarin fiziksel gelisim yararlanabilir pek çok aktivite vardir. Diger faaliyetler küçük veya büyük tugla kullanilarak insa formlari içerir, oyunculari bu formu küçük tugla onlarin ince ve kaba-manipülatif becerileri ve el göz koordinasyonu gelisimine yardimci olabilir gibi, bir çocugun fiziksel gelisimine yardimci olabilir. Büyük insaat oyuncaklari, tasima germe ya da yapabilir dengeleme herhangi bir kaldirma yoluyla çocuklarin kas gelisimi yardimci olabilir. Diger faaliyetler bu atilir ve yakalanan zaman ince kaba motor becerilerini gelistirmek gibi bir top gibi ekipmanlari, ile oynarken içerebilir.

Yukaridaki noktalari ve faaliyetleri, bu oyun kesinlikle bir çocugun bütünsel gelisimi için çok yararli oldugunu görülebilir. Tabii sekilde farkliliklar olacagini onlar ebeveynleri tarafindan evde bakilan özel egitim ihtiyaçlari olan ya da bir kres ya da okul öncesi ortamda devam olsun, ya da olsun, onlarin kosullara bagli olarak olabilir çocuk oyun,, genis aile veya disinda bakici (örnegin bir dadi gibi). Bir kres veya okul öncesi katilabilir Çocuklar biraz daha yapilandirilmis bir oyun olabilir ve oyuncaklar ve oyun firsatlari daha genis erisimi olabilir.

Ama evde bakim çocuklar gibi aniden kek yapmak, ya da olabildigince bir kres ya da okul öncesi ortaminda, ördek vb beslemek için parka gidiyor gibi, yasayabilirsiniz daha spontan oyun yönleri üzerinde kaçirmis olabilir Bu personel tarafindan dikkatli bir planlama ve hazirlik olmadan gerçeklesmesi için bu gibi etkinlikler için çok zor.

Oyun tüm kanitlari gösterir Tüm neredeyse kesinlikle var ve bir çocugun günlük rutin önemli amaç ve rol, ve aslinda bir bütün olarak çocuklarin gelisimi yardimci olabilir. Çocuklarda katilabilir oyun çesitli türleri genellikle birden fazla alanlarda gelistirmek için bir çocuk yardimci olabilir. Çocuklarin yeni beceriler ögrenmek ve oyun ideal bir firsat olarak birçok kisi tarafindan görülür
bir çocugun hayatinda önemli bir rol oynar.