çocuklarin dil gelisimi tesvik

Ebeveynler ve bakicilar çocuklarin dil gelisimi tesvik etmek için bir dizi strateji kullanabilirsiniz. Biz su düsünce:

Çocuk konusmak – bir çocuk konusabilir bile önce (‘? Bu, Adem’in ögle yemegi için zaman, degil mi’ birlikte ne yaptigini açiklayarak, örnegin, onunla konusmak etrafindaki yetiskinler ve çocuklar için önemlidir ), ya da ne oluyor (‘Burada güzel ve disari günesli’,) ‘Mumya yakinda burada olacak’. Terk unutmayin böylece çocugun yanit sansi var duraklar.

Çocuklar kelimeleri anlamak olmayabilir ama net ifade kullanildiginda genellikle anlamini anlayacaksiniz – anlam iletmek için yüz ifadesi kullanarak. Bir çocuk bahçede toprak bir parça alir ve eger Örnegin, hakkinda ‘igrenç’ ya da ‘kötü’ diyerek onu almak olabilir yemek için. O igrenç ‘ya da’ kötü ‘ne anlama geldigini bilmiyor olabilir. Ayni zamanda, ayni zamanda yüzünü ezmek ve korkunç bir tat göstermek için dilini disari sopa, eger, çocugun oldukça net bir sekilde anlamini anlayacaksiniz. Küçük çocuklar konusurken Çogu yetiskin oldukça dogal yapiyoruz.

Okuma ve hikaye anlatma.

Sosyal etkilesim. Onu konusmalari duymak ve yeni insanlarla tanismak için firsat verin deneyimleri çocuk dahil.

dil ve gelisim diger alanlarda

Dil iletisim ve kullanimi çocugun yetenegini etkin bir gelisim diger birçok alanlara kilit öneme sahiptir.

Dil entelektüel gelisimi ile özellikle yakin baglantilari vardir ve bizim düsünce süreçleri gelistirmek edebiliyoruz hangi temel araçtir. Örnegin, bize anilari ve diger bilgileri saklamak ve hatirlamak için kelimeler kullanmayin.

Kelime ‘günes’ düsünün – bu sizin için ne anilar ve düsünceler getiriyor?

Herkesin anilari ve düsüncelerini biraz farkli olacaktir. Biz ögrenciler bu soruyu bir grup soruldugunda, bunlarin cevaplarini dahil:

– Sicaklik

– Isik

– Kibris’ta benim tatil

– Yaz

– Ben bir günes motifi ile olan bir t-shirt

– Çiçekler.

Bu araçlari bize düsünce ve anilari düzenlemek ve hatirlamak için gibi kelimeler hareket ettigi yolu iyi bir örnektir.

Ayrica örnegin, bizim eylem dogrudan ve planlamak için zihinsel kelimeleri kullanma egiliminde: “. Ilk kütüphanede bu düsüyorlar ve sonra süpermarket içine arayacagim”

Bu kimin iletisim becerileri bir sekilde bozulmus, veya sinirli sözlükler sahip olan çocuklar, ayni zamanda daha zor muhakeme becerilerini gelistirmek ve yeni kavramlar elde etmek için bulabilirsiniz izler.

Çocuklar açikça kendilerini ifade etme ve baskalarini anlamak istiyorsak, iletisim becerileri gereklidir. Bu dil ve iletisim becerileri ve sosyal becerilerin gelisimi arasinda yakin baglantilar oldugunu izler. Kötü iletisimcileri daha zor diger insanlarla iliskiler kurmak için bulmak da sosyal ortamlarda zor ve bulmak egilimindedir.

bir iletisimci olmak

Dili etkili kullanma sadece kelime ögrenme çok daha fazla içerir – çocuk da böyle bir konusma nasil çalistigini anlamak gibi konusma ve iletisim becerileri etrafinda bir dizi, ögrenmeye ihtiyaci vardir. Bu pragmatik becerileri olarak bilinir.

Pragmatik becerileri küçük bebeklerin, ‘dönüs alma’ iletisimsel kavsak baslatilmasi ve bakicilari olmayan sözlü ‘konusma’ ile, hayatin ilk haftalarinda gelismeye baslar.

Pragmatik beceriler sunlardir:

1. Sana bir soru sordum edildiginde cevap vermek zorunda oldugunu bilerek;

2. diger hoparlör ile dönüsümlü olarak bu alarak bir konusma katilmak için güçlü olmak;

3. , fark ve dil sözel olmayan yönlerine cevap verme yetenegi

4. Eger tam olarak anlamak için dinleyici için sirayla konusmanin bir konu tanitmak zorunda farkindalik;

5. bilerek hangi kelime veya bir konusma baslatmak ya da birisi söyledi sey yanit kullanilacak cümle tipi ne tür;

6. yine bir konu korumak için yetenegi

7. , göz temasi (çok fazla bakan degil, ve çok fazla uzaga bakarak degil) bir konusma sirasinda uygun korumak için yetenegi

8. konusmak ve farkli insanlara karsi ve farkli durumlarda nasil davranmasi gerektigini ayirt yetenegi.

Birçok günlük aktiviteler yemek zamanlari ya da grup çalismasi sirasinda örnegin, çocuklarin dil gelisimi tesvik etmek için kullanilabilir. Ebeveynler ve bakicilar çocuklarin dil gelistirmeye yardimci olmak için firsatlar için bakmak gerekir. Bu firsatlar içerir:

sorulari kullanin

dinlemek

yeni kelime ögrenmek

konusmak.

hatalari isleme

Küçük çocuklar onlarin konusma birçok hata yaparlar. Genellikle yanlis dilbilgisi kullanimi ve dogru sesler zorluk çünkü kelimeler yanlis telâffuz etmek olabilir. Onlar ‘evet’ için ‘yeth’ gibi, ‘s’ örnek ‘inci’ için, daha kolay bir biri için zor ses yerine. Bu tür zorluklar genellikle yas 5 veya 6 yil kendiliginden çözülür.

Bu çocugun güvenini artirmak istiyorsak olumlu bir sekilde bu tür hatalari çözmek için çok önemlidir. Hatalarin dogrudan düzeltilmesi kaçinin. O size ve nasil dogru kelime onu ögretmek için çalisiyor anlamis olmasi çocugun göstermektedir. Örnegin:

Çocuk: ‘mook.’

Bu Evet ‘ile cevap daha iyidir! Kitap, kitap. ‘ ‘Hayir, mook, kitap.’ daha

Çok büyük çocuklu, genellikle dogru hatalari geri yanki yardimci olur. Onlar mesaj olsun ama onlar elestirdi hissetmiyorum. Bu iki arasinda iyi bir iletisim için anahtar olabilir.

Çocuk: ‘Yarin için vis ödev yapmak zorunda.’

Yetiskin: ‘Yarin için bunu yapmak zorunda? Tamam. ‘

Bazi çocuklar kelimeleri almak için çok istekli, ya da kendi kelimeleri üzerinde yanilmak oldugunu, söylemek çok sey var. Ebeveynler çocuk kekeme gelistirmek basliyor ama bu sadece birçok çocuk geçmesi geçici bir asama oldugunu endise olabilir. Bu gerçek bir kekeme degildir. Anne veya bakicilar yaygara yapmak ve çocugun konusmasini düzeltmek için çalisirsaniz Sadece bir sorun haline muhtemeldir. Çocuk daha sonra bilinçli olur ve gerçek bir kekeme bir konusma terapisti yardimiyla gerekli olabilir hangi asamada, gelisebilir.

gecikmis dil gelisimi

Çocuklar da dahil olmak üzere çesitli nedenlerle, için konusmak için ögrenme yavas olabilir:

– Genetik – bu çocugun anne çok geç konusmacilar oldugunu olabilir.

– O gibi yürümeyi ögrenme gibi gelisim diger yönleri, konsantre olabilir.

– Yetiskinlerden yeterince bireysel ilgi – çocuk yerine çocuklara göre yetiskinlerden konusmak ögrenirler. Bu büyük aile içinde ya da çok çagda yakin ikiz ya da küçük çocuklar var bir sorun olabilir.

– Cesaret eksikligi.

sagirlik – o kisi tarafindan konusulan kelimeleri duymuyorsaniz bir çocuk konusmayi ögrenemez. Onlar da kelimeleri kendi girisimleri gelistirmek, böylece kendilerini duymak mümkün gerekiyor. Ilginçtir, ilk yil boyunca, son derece sagir bebekler genellikle diger bebekler gibi ayni zamanda gevezelik, ama birkaç ay sonra durdurun. Kendilerini duyamiyorum ve böylece onlarin gevezelik güçlendirmek, çünkü bu olabilir.

Daha önce çocugun tedavi sonucu daha iyi alir gibi, erken yasta çocuklarda sagirlik tanimak için son derece önemlidir. Ebeveynler ve bakicilar ideal bir sey bir çocugun isitme sorunun fark yerlestirilir. Bu tür sorunlar da genellikle ilk yil ya da öylesine sirasinda saglik ziyaretçiler tarafindan yapilan rutin kontroller gelisimsel kadar toplanir.

Ögrenme Egrisi ücretsiz bir kisa ana çalisma ders çalisin Çocuk Psikolojisi hakkinda daha fazla bilgi için.

Egrisi ögrenmek de tam uzunlukta ve Çocuk Psikolojisi kisa, özel kurslar.