nesiller boyunca bakim sevgi dolu torunlari yetistirme dedesi

Anne, baba, çocuklar ve bir köpek Nokta adli. Genellikle 1950 ve 1960’larin televizyon sovlarinda tasvir edilmistir çekirdek aile yapisi bugün gerçek degildir. Aileler çok farkli konulari bir araya dikilir, ve belirli bir ailesel kurulum vardir – torunlari yetistirme dedesi – tanimi geregi özgü degildir sadece bir degil, ayni zamanda pek çok benzersiz zorluklar açiktir.

Dr George Stricker, Argosy University / Washington DC klinik psikoloji profesörü, “çocuklar için birincil bakim veren olarak hizmet veren dedesi desen son on yil içinde giderek artmaktadir. Söyle açikliyor:” ABD 2000 Genel Nüfus Sayimi verileri “bu 2,4 milyon dedesi belirtilen torunlari temel ihtiyaçlari için birincil sorumluluk aliyor. Bu dedesi çogu evde olan çocugun ebeveyni olmadan bu sorumlulugu üstlenmistir. “(AARP.” Çocuklar Raising Dedesi ve Diger akrabalar için Devlet Fact Sheets. “Siralamasi Eylül 2005. May 25, 2006)

“Büyükbaba veya büyükanne / torun iliskileri hemen hemen her zaman kötü bir sey set-vazgeçerek bir önceki bakim oluyor bir sonucu olarak ortaya,” Dr Stricker diyor. “Bazi nedenlerle ebeveyn ölümü, hapisler, hastalik, ilaç kullanimi, ya da çünkü kötüye ebeveyn haklarinin sona ermesi içerir.”

Ve bu zorluklara ile büyükbaba ve torun arasinda önemli yas ve kusak bosluklar gelir. Sonuç olarak, bu dedesi torunu es anne iliskilendirmek için zor olabilir. “Fiziksel ve enerji yaslanan bir bakici mevcut olmayabilir zihinsel,” Dr Stricker diyor. “Ayrica genellikle daha az zorlu görevler için ayrilmistir hayatlarinin bir anda tam ebeveyn sorumluluk almaya ve emeklilik müdahale etmek gibi, onlarin daha sonraki yillarda için dedesi ‘planlari ile müdahale kaynaklanan ve sosyallesme sorunlari vardir planlari. ”

Ailenin yolunda bazi zor barikatlar ragmen, yaslanma bakicilar karsi karsiya çok ödül oldugunu fark etmek önemlidir. “Dedesi hala aile ve genç tarafindan saglanan sevgi ve arkadaslik refahi katkida memnuniyeti elde edebilirsiniz,” Dr Stricker diyor.

Dedesi onlar ne yaptiklarini yararlari anlamak sorunlari eslik bazi yararlarini odaklanmak, yardimci olabilir ve rolü ile kaçinilmaz olan sorunlari inkâr etmiyorum. Dedesi de, kendi çocugu ile ilgili bir trajedi olmus olabilir unutmayin “, bu yüzden yeni bakici rolü için gidiyoruz zor durumda: Dr Stricker diyor. Baska bir tavsiye bir ebeveyn verilecek ayni olacaktir: hasta ve sevgi dolu olmak, ve en iyi umut “.