Yeni isitme cihazlari ile yardimci çocuklar

Isitme kaybi genetik faktörler, konjenital hastaliklar, önce hastalik veya diger faktörler neden olup olmadigini, ABD’de milyonlarca çocuk isitme güveniyor. Bu gün, yardimci isitme cihazlari dört hafta kadar genç çocuklar için tasarlanmis ve güvenli ilan edilmistir. Bu birçok yönden olumlu bir gelismedir: Bir isitme engelli çocugun hayatinda erken müdahale kendi dil gelisimi için çok önemlidir. Ancak, yeni bir isitme cihazinin kullanimi uyum kullanicilar ve aileleri uzun vadeli faydalari anlamak bile, bir sorun olabilir.

Bir audiologist çocugunuz için bir isitme cihazi tavsiye etti ise, (ayni zamanda kendin gibi) uyum süreci onun için daha kolay ya da onu yapmak için atabileceginiz adimlar vardir. Aileniz için yararli olabilir bazi stratejiler asagida açiklanmistir:

Önceden çocugunuzun hazirlayin. Çocuklar bir prosedür ne olacagini bilmek, genellikle onunla geçiyor daha kolay bir zaman var. Çocugunuzun isitme cihazi montaj önce, önemli olan süreci gibi olacak ve neden açiklar. Hatta o ne yaptigini açiklayan ve neden, randevu sirasinda çocugunuzun konusmak için isitme uzmaniniz sormak isteyebilirsiniz. Çocugunuz (preteen veya ergen) büyük ise, ayni zamanda o isitme hakkinda gerçekçi beklentiler oldugundan emin olmak isteyebilirsiniz. Onlar isitme yetenegi, ama tam olarak geri artirabilir, siz çocugunuzun bu tarafindan hayal kirikligina istemiyorum.

Pozitif takviye daha fazla kullanilir. Yardimci dinleme cihazlari özellikle hala alismak vardir genç olanlar için, rahatsiz edici olabilir. O bir giyme hissi alismakta sirasinda nafaka ve tesvik çok ihtiyaciniz olacak. O hatirlar zaman diger bir deyisle, yerine o yardim unutursa çocugunuzun cezalandirmak, ona övgü; Çalismalari tatmin edici iyi davranis genellikle kötü davranis cezalandirmak daha etkili oldugunu göstermistir.

Çocugunuz baska bir bakici (ögretmenler, bebek bakicisi, bakim isçileri, vb) varsa, onlar kendi isitme cihazi hakkinda bilgi emin olun. Bu sekilde, çocugunuz onu giyen için kullanilan yardimci hususunda katilabilirsiniz. Buna ek olarak, çocugunuzun bir otobüse ya da bir sinifta kendi cihazi unutmaz emin olabilirsiniz; bu yardimlar çok pahali olabilir, bu nedenle kesinlikle ne bu ne yok!

Belki de hatirlamak en önemli sey sabir. Çocugunuz kendi hayatinda önemli bir degisiklik yasaniyor. Sabir ve anlayis ona yardimci olmak için uzun bir yol kat edecektir.