kosulsuz ebeveynlik tarzi karsi otoriter ebeveynlik tarzi

Otoriter ebeveynlik tarzi itaatkâr ve uyumlu çocuk sahibi olmakla birlikte, genellikle kendi kati kurallari ve bireysellik ve benlik saygisi gelistirmek için yetersizlik için büyüteç altina alindi. Kosulsuz ebeveynlik savunuculari sevgi ve kabul temel ihtiyaçlarini yerine degildir, çünkü otoriter evlerde büyüdü çocuklar korku ve güvensizlik muzdarip savunuyorlar.

Her iki düsünülmelidir geçerli puan olsa da, gerçek bir degerlendirme iki tür karsilastirma ve sosyal davranis ve gelisimi üzerinde olumlu bir sonuç katkida bulunan unsurlar belirleyici olmadan yapilamaz.

Otoriter ebeveynlik tarzi bir kural ve beklentiler kati set yani sira dogru ve yanlis çok net tanimlar dayanmaktadir. Kabul normuna uygun tesvik ve ceza aksakligi vazgeçirmek için kullanilir. Bu çocuklar, genellikle itaatkar olan sosyal sapkin eylemleri mesgul olmayan ve yetki karsi çok saygili. Olgun, yetiskin davranisi hedef oldugu korku ve güvensizlik sonucu, hazir önce Ancak, fikirler genellikle onlara kaliyor.

Bir ebeveyn kosulsuz sevgi hiç bir çocuk nasil davranacagini olsun, onlarin dediklerini, ya da elde ne göstermek gerektigini de kosulsuz saygi olarak bilinen kosulsuz ebeveynlik tarzi, devletler. Bu kosulsuz çocugunuzun sevgi dolu ve aslinda bu sevgi ve kabul ‘gösteren’ arasinda çok belirgin bir fark oldugunu fark etmek önemlidir. Diger bir deyisle, bu tarz tutumu hakkinda degil daha ziyade anne-babalar çocuklarinin ve bazi durumlarda ‘tepki’ tercih yolu ‘ilgili’ nasil odaklanir. Ceza davranis kontrolü için ilk seçenek olmasa da, sonuçlari göz ardi edilmez. Fikir çocuklarin eylemleri sonuçlara yol açacaktir oldugunu ögrenmek için ebeveyn disiplin gerek kalmamasidir. Bir çocuk arkadasina kaba ise Örnegin, sonucu bir sonraki partiye davet degildir olabilir. Bir oyuncak atilir ve kirik ise Veya, dogal sonucu artik oynanir olmasidir.

Ihtiyaçlari, sevgi ve kabul, destek ve disiplin teknikleri: Bu iki stilleri karsilastirmak için, ebeveynlik dört önemli unsurlari incelemek gerekir.

1. Ihtiyaçlari. Tüm çocuklar ihtiyaçlari var, ve aksakligi genellikle karsilanmamis ihtiyaç bir sonucudur. Diger bir deyisle, aksakligi sadece bir belirtidir ve oldukça ortaya çikan eylemler odaklanarak daha davranisin nedenini tanimlamak için bir ebeveynin istir. Bir ebeveyn ihtiyacini belirlemek ve daha sonra sevgi ile karsilayabilir, davranis degisecektir.

Kosulsuz ebeveynlik tarzi bireysellik tanir ve her çocuk farkli oldugunu fark eder. Çocuklar kendi hizda büyümeye ve olgun izin ve ne gerek ceza üzerinden tercih edilir bir çocuk veriyoruz.

Otoriter anne degil olgunluk ve sorumluluk ihtiyaçlarina odaklanmak degil. Amaç bagimsizligi elde etmek ve sosyal açidan kabul edilebilir bir zamanda kilometre taslari ulasmaktir. Beklentiler ihtiyaç ve isteklerini geçersiz ve sosyal açidan kabul edilebilir normlarina uygun bir önceliktir.

2. Sevgi ve kabul. Bir ebeveyn kosulsuz sevgi göstermek ve ask ya da kabul gerektigini kosulsuz saygi devletlerin basarilari ya da davranis cinsinden ölçülen edilmemelidir. Bu teorinin destekçileri kendi hatalari inaniyorum çünkü sevgi sadece iyi davranis için verildiginde, çocuklar onlari ya onlar mutlu ya da güvensiz hissetmek için bir girisim kim degistirmek için neden, anne-babalarinin sevgi kazanmak zorunda oldugunu düsünmeye baslarlar iddia onlari daha az degerli hale. Kosullu sevgi onlarin hediye ve potansiyel çocuklari çalmaktadir ve basarisiz korkuyorlar çünkü onlari yaratici olmak ya da yeni seyler denemek için izin vermez.

Otoriter ebeveynlik yerine sevgi ve kabul daha ödül ve ceza dayanmaktadir. Sevgi davranis göre verilen ve beklentileri ulasildiginda gösterilir. Itaatkâr davranis ve uygun tesvik oldugundan, yaraticilik kuramamaktadir ve yüksek standartlara uymayan korkusu yeni veya farkli bir sey takip çocuklari önler.

3. Destegi. Kosulsuz ebeveynlik tarzi savunuculari çocuklarin yerine övgü daha destek gerektigine inaniyorum. Onlar övgü aslinda bir kontrol teknigi ve bir çocuk belli bir ya da beklenen sekilde davranir sadece genellikle verilir devlet. Destek, diger yandan, ne olursa olsun eylem veya sonuç, ödül dayali ancak sabit degildir. Kosulsuz destek güvenlik saglar ve çocuklar, yaratici düsünme kendi seçeneklerini kesfetmek ve arzularini takip etmek güven veriyor.

Aksine, otoriter ebeveynlik seyler olmasi gerekiyordu nasil sert düsünceye dayanir, bu nedenle çocuklar nadiren seçimler yapmak ve zor bagimsiz düsünmek bulmak için izin verilir. Onlar nasil davranmasi gerektigini söyledim ve bir kisi ve bireysel ilgi verilen az saygi olarak kim çok az odak yok edilir. Bireysellik ve bagimsizlik tesvik ve beklentilerine göre davraniyorlar sadece çocuklar ebeveyn destek degildir. Diger bir deyisle, bu çocuklarin övgü almak için hareket, ama kosulsuz destek yok.

4. Disiplin stratejileri. Görüs ebeveynlik tarzi açisindan bakildiginda, bu Çocugunuza ‘ile’ çalismak ya da çocuk için ne ‘olmadigi fikrine dayanmaktadir. Kosulsuz ebeveynlik çocugun ihtiyaçlarini ögrenmek ve onlara karsi yerine onlarla is, ve kabul gören bir norm için uymadigi için ihtiyaci göz ardi olacaktir. Otoriter ebeveynlik dis güçler dayali ve davranis ödül veya ceza bir sonucu oldugunu. Tehditler ve rüsvet onlar onay ulasmak için belli bir sekilde davranmaya gereken çocuklara ögretmek, ama bu sadece geçici itaat ya da korku uyum disari tesvik eder. Kosulsuz ebeveynlik dis ceza odaklanmak ama aslinda onlarin ihtiyaçlarini karsilamak ve olumlu sonuçlar elde etmek için bir birey olarak çocuk ile çalisir degildir. Itaat için motifler destek veya kabul için ihtiyaç, ya da ceza korkusu degil, çocuklar istiyorum çünkü iyi davranislar ve istekleri arkasindaki mantik anlayacaksiniz.

Otoriter ebeveynlik tarzi çok siki ve mutlu, güvenli bir yetiskin olmasinda bir çocugun yetenegini sinirlar oldugunu iddia eden birçok kisi var. Öte yandan, ya da kosulsuz saygi günü, bireysellik kabulü için izin verir ve ebeveyn sevgi, kabul, sevgi, veya destek kaybetme korkusu olmadan kendi ilgi ve istekleri kesfetmek için ya da kendi kisilik gelistirmek için bir çocuk izin verir.