karnabahar kulak – kulaga künt travma neden oldugu bir deformite

Karnabahar kulak perikondriumu küçük bir kan pihtisi, üfleme veya baska bir sivi toplanmasi sonucu kulagin dis kisminda meydana gelen bir durumdur. Bunun bir sonucu olarak, kikirdak besin kaynaklari örten perikondriumu bu ayrilir. Bu, kalip ve üstteki deride olusturan bir lifli doku içerisinde sonuca neden olur. Enfekte kulak birakilirsa o zaman oldugu gibi dis kulak kalici sismis hem de deforme olmus o onun adini alir yerden bir karnabahar benzer sekilde büzüsmeli neden olabilir.

Bu durum genellikle boksörler, rugby oyunculari, dövüs sanatçilarin yani sira arasinda birkaç isim güresçiler arasinda bulunabilir. Ayrica bir enfeksiyon nedeniyle delikli bir kulak kikirdak bir sonucu olarak görünür olabilir. Bugün, ‘saldiri kap’ olarak bilinen bir bas disli dövüs sanatçilari, rugby oyunculari, güresçiler yani sira karnabahar kulak önlemek için kulaklari korumak farkli temas sporlari oynayan insanlar tarafindan tarafindan giyilir.

Kulak vuruldugunda, cilt ya da baska bozuluyordu için kikirdak ve deri arasindaki baglantiya neden kikirdak bu kirpildiginda olan deri altina gelistiren bir kan pihtisinin ya da neden olabilir. Kulak en kikirdak örten cilt tarafindan saglanan edildigi disinda kan baska bir kaynagi vardir. Çünkü travma cilt kikirdak birbirinden ayrilabilir alabilir ya da baska bir kan ya da baska herhangi bir enfeksiyon sonucu kikirdak ayrilir.

Dis kulak enfeksiyonlari en yatkin oldugu gibi antibiyotikler reçete edilir. Hiçbir tibbi müdahale ve mümkün sansini ciddi hasar aci kulak var daha oldugu gibi basinç birakilir. Ise Basinç delinmesi kulak zarinin sonuçlanan insa alabilirsiniz. Bu durumda, kulak daha kirisabilir ve soluk olur. Bu daha sonra, Karnabahar kulak olarak bilinir. Farkli kozmetik islemler kulak görünümünü degistirmek için yardimci olabilir

Bu kulak deformitesi belirtileri kulak kalinlasma, bir sismis kulak veya kulak deformitesi içerir. En sporcular ve bir rozeti olarak tasiyin spor yildiz arasinda oldugu gibi bu kulak enfeksiyonu geçiren kisi, kulak görünümünü umurumda degil bile, kulak tedavi edilmesi gerekiyor. Kozmetik görünüm sadece kulak henüz tam hasar degil, özellikle bazi hasar kontrolü yapabilirsiniz. Yara da dikis yardimi ile tedavi edilebilir. Bu enfekte kisi kulak kaybi önemli miktarda muzdarip olabilir, ancak yine de mümkündür.