genç yatak islatma ile basa çikma

Durumu ile tutulmus olanlar izole ve yalniz hissediyorum olsa bile genç yatak islatma, birçok arasinda yaygin bir sorundur. Bir kaba sayisi kadar her yüz gençler disinda biri olarak zaman zaman yatak islatan ortaya koymaktadir! Ortak açisindan bu istemsiz idrar ya da yatak islatma adlandirilan olmasina ragmen, uyku bilimsel gece enürezis olarak bilinir iken idrar kontrol mümkün olmayan bu sorun.

Primer enürezis ve ikincil enürezis: Enürezis yine iki kategoride kategorize edilebilir. Primer nokturnal enürezis olan bir kisi o zamandan beri yatak islatma aliskanligi olmustur ya da kisi kendi kontrol etmeyi ögrendim sonra sekonder enürezis durumlarda sorun, en az birkaç ay, hatta birkaç yil gelistirir ise o, bir bebek oldu o gibi mesane bir bebek olmaktan büyür. Çogu durumda genç yatak islatma yerine ilk daha sekonder enürezis bir durumdur.

Sonraki ne genç yatak islatma nedenleri anlamaya çalisalim. Bu mesane idrar içeren için, bir kas gemi, ya da bir holding kap oldugu bilinmektedir insan anatomisi içine bakiyor. Idrar girer olarak genisler ve alir daha büyük ve daha sonra sözlesme ve idrar disari zorlamak için küçülüyor.

Bir kisinin normal mesane kontrolü gelistikçe mesane duvarlarinda sinirler gibi beyne sinyaller gönderir ve mesane doldugunda. Bu sinyalleri aldiktan sonra beyin kisinin tuvalete gitmek için hazir olana kadar istemsiz idrar bosaltma gelen mesane tutmak için mesane geri sinyal gönderir. Ancak nokturnal enürezis olan kisilerin durumda onlari gece istemsiz idrar neden olan bir sorun yatiyor. Gece enürezis veya gencin yatak islatma kesin nedeni ancak bazi gerçekler kesfedilmis, doktorlar bilinmemektedir.

Böyle bir kesif hormonal sorunlar islatma dogru, ya da bu madde daha fazla, özellikle genç yatak islatma durumunda rol oynamakta oldugunu ortaya koymaktadir. Hormon ADH bir kisinin vücut gece boyunca daha az idrar üretir hale getirir. Gencin vücut yeterli ADH gelismez Ancak, bu kontrol yeterli ve bu nedenle gelismis idrar miktari daha istemsiz idrar yoluyla genç yatak islatma neden oldugu degil.

Bazi gençler de sik sik kendi mesane isleyebilir tutabilir daha fazla genç uyurken gece gelistirilen idrar miktari olarak yatak islatma neden idrar büyük hacimli, alacak kadar büyük degil nispeten daha küçük mesanesi var.

Genç yatak islatma problemi de genetik asagi takip edilmistir. Istemsiz nokturnal enürezis sorunlari olan gençler sik ??sik benzer yaslarda ayni problem vardi anne bir geçmisi var. Bazi genlerin neden enürezis ama genç yatak islatma için kesin nedeni hala bilinmeyen oldugu tespit edilebilir. Bozukluklari veya oldukça derin uyku aliskanliklari uyku da genç yatak islatma nedenleri olarak tespit edilmistir.
Genç yatak islatma da psikolojik sorunlari ile ilgili olabilir. Aile sorunlari, yeni okul ve sosyal ortamlar veya aile gerilim içine degisen rahatsiz uyku aliskanliklari ve kaliplari neden ve genç yatak islatma problemi üretebilir. Gençlik yillarinda Stres böylece güçlü sekonder enürezis bir nedeni olarak süpheli olabilir.

Doktorlar bunun nedeni bagli olarak farkli genç yatak islatma tedavi edebilir. Hastalik durumlarda belirli bir hastalik tedavi edilmektedir. Ayrica tedavi için kullanilan birkaç davranissal yaklasimlar da vardir. Öncelikle ve en önemlisi, gece isemesi olan kisilerin yatmadan önce onlar içmek sivi miktarini azaltarak bir kayniyordu mesane önlemek için tavsiye edilir. Hatta sadece yatmadan önce tuvalete giderek yatak islatma olasiligini azaltmak için tavsiye edilir.

Genel olarak ruhsal gerilimini azaltarak, davranissal degisiklikler kombine bir süreçtir, ve bazi durumlarda bir kisinin kontrolü genç yatak islatma yardimci olabilecek bir çok hafif ilaç içeren.

Telif hakki Jared winston, 2006. Tüm haklari saklidir.