Bir babanin en önemli rolü

Biz soru sordu, “bir baba onun çocuklarinin hayatinda sahip oldugu en önemli rolü nedir?”

* Çocuklari pratik hayat gibi mekanik gibi becerileri, bütçeleme, onarim, is ögretmek?

* Evde disiplin saglayin?

* Plan ve çocuklarin egitimi saglamak?

* Onun çocuklari ve ailesi için rahat bir yasam saglamak için yeterli para kazanin?

* Bu koçluk bir takim veya önde gelen bir grup olarak onun çocuk etkinlikleri, ile ilgili olun?

* Beklenti ve hedefleri belirleme ve onlar karsilandigi görerek, mükemmellik çocugunu Rehberlik?

Yukaridakilerin hepsi bir baba için saygin rolleri vardir. Ama Kutsal Kitap bakis açisindan bir baba sahip en kritik rolü, Tanri hakkinda çocugunu ögretmektir.

Babalar çocuklarinin hayatinda en önemli rolü var. Bir baba olmanin nimet büyük bir sevinç ve büyük sorumluluk gelir. Tek bir bireyin babasi daha iyi ya da kötü için onun çocuklari hayati üzerinde büyük bir etkisi, olacaktir. Tanri bunu anladi ve bu yüzden her seyden önce babasinin Tanri’nin yollari hakkinda çocuklarin talimatini biri olarak çagirir.

“Bu emir Ben bugün vermek için kalpleri üzerine edilmelidir. Çocuklariniz bunlari etkileyin. Evde oturup onlar hakkinda konusun ve yatmak ne zaman ve sen kalk zaman yol boyunca yürürken. Olarak baglayin ellerinizi semboller ve alinlarinda onlari baglamak. da evlerin kapi çerçevelerinde ve kapilari onlari yazin. ” (Tesniye 6:6-9, vurgu eklenmistir)

“Babalar, çocuklariniz kizdirmak degil, onun yerine, Rabbin egitim ve ögretim onlari getirmek.” (Efesliler 6:4)

Tanri’nin verdigi komutlar baglaminda anlamak önemlidir. Yukaridaki ilk ayette, Allah sadece Misir esaretinden Israilliler teslim etti. Tanri biliyordu çocuklarina Tanri’nin ögretim geçen babalar bagli olarak tüm Ibranice insanlarin hayatta kalma ve refah. Onlar Allah’in onlar için istedim hayatinda egitim olmadan geçmiste oldugu gibi aci devam edecektir. Babalarin sekilde çocuklarini yetistirmek üstlendi sürece Ayni sekilde, Paul Efes’te öteki uluslara Incil’i getirdi, o, insanlarin yasam eski, dinsiz bir sekilde geri dönmek için egilimi olacagini biliyordu Rab.

Ayni ilke, bugün için de geçerlidir. Çocuklarimizin okul sistemleri, sosyal faaliyetler, es, antrenörler, vb Tanri’nin sekillerde çocuk yetistirmek için gidis degildir. Sadece bir baba bunu yapabilir. Bir babadan kritik ögretim olmadan, bir çocuk dünyamizin bir ürünüdür tanrisiz, günahkâr yasam içine düsecek.

“Rabbin adini çagiriyor Herkes kaydedilir.” Peki, onlar iman degil bir arayabilirler? Ve nasil onlar duymadim kime birinde inanabilir? Ve nasil birisi onlara vaaz olmadan duyuyor musun? “(Romalilar 10:13-14)

“Bir oglu için bir aptal sahip olmak keder getirir, bir aptal babasi için hiçbir sevinç yoktur.” (Atasözleri 17:21)

“Bir umut oldugunu en çok, oglunu Disiplin, ölümüne bir istekli taraf olmayin” (Atasözleri 19:18)

Ama Tanri hakkindaki çocuklara ögretmek için Allah’in verdigi sorumluluk kabul ederek, bir babanin çocuga sevgi, sefkat, inanç ve sevinç saglar. Görev kolay degildir, ve genellikle çocugun biz istiyoruz sekilde yanit veriyor görünebilir. Ama Tanri onur inanç, bir baba bu komutu sadik ise, Allah bu çaba için senin saglamak için sadik olacaktir.

“Diye gitmeli sekilde bir çocuk Tren, ve o eski zaman o ondan açilmiyor.” (Süleymanin Meselleri 22:6)

“Dogru bir adam olan babasi büyük bir sevinç vardir; akillica bir oglu var onu sevindirdi.” (Atasözleri 23:24)

O’nu aramak ve O’na hakkinda çocuklara ögretmek gibi Rab sizi korusun.