bir okuyucu artirmak için nasil okuma-yazma dersleri

Bir okuyucu yükseltmek istiyorum. Bildiginiz kadar. Ama nasil? Bu 20.000 $ soru. Muhtemelen harcayabilirsiniz nasil yapilir sizin için kitap, çocugunuzun, flash kartlar ve diger aksesuarlar ve özel okuma programlari için okuyucular tam okuma yazma için mümkün olan her cadde tesvik için 20,000 dolar.

Sen, ancak tüm bu yapmak zorunda degilsiniz olabilir. Gerçekler basittir. Çocuklarin 80-85 arasinda yüzde birinci sinif ve bu çocuklarin en süslü okuma programlari ve kitap parasi olmadan ögreneceksiniz ortasinda tarafindan okumak ögrenmek. Bu çocuklarin çogu, ev ve / veya okulda karsilasilan basit preliteracy faaliyetleri sonucunda okumayi ögreneceksiniz.

Aslinda, çalismalar erken baslangiç ??gerekli degildir ve yarardan çok zarar verebilir oldugunu göstermektedir. Çok erken odaklanirsaniz ve “beceri ve matkap,” aslinda acil okuryazarlik engelleyebilir tanitildi özellikle resmi okuma egitimi,. Ancak orada bu noktaya gelmeden önce yapabileceginiz seyler vardir – ve bu faaliyetlerin eglenceli ve daha kolay çocugunuzun daha sonra okumak ögrenmek için yapmak için güçlü bir erken okuma-yazma temel kurabilirsiniz.

Okuma ve yazma ögrenmek için bir temel kurulus olarak, çocuklar güçlü konusma ve dinleme becerileri gerekir. Siz ve çocuklariniz çevresindeki diger yetiskinler onlari konusmak soru sormak ve dramatik oyun kullanmaya tesvik, bu, onlarin kelime arttirir onlari bina cümleler duymak ve uygulama için izin verir ve onlari sözlü ve yazili dilini anlamak için daha fazla bilgi verir.

Basitçe, okuma konusma ve her firsatta bir sicak ve olumlu bir ortamda genç bir çocuk dinleme yapabileceginiz en önemli seylerden arasindadir.

Okumak için temelini olusturan üç beceri alanlari vardir. Bu alanlarda güçlü becerilerini gelistirmek çocuklar okumayi ögrenme büyük basari: Bilgi, Okuryazarlik Farkindalik ve Dil anlama yazdirin.

Baski bilgi sadece baski (harfler, kelimeler, semboller, ve bu kitap ve isaretler gibi basili medya) bir mesaj tasidigi anlayisidir. Bu insanlar bir kitap veya sayfa (yukaridan asagiya soldan saga dogru sag tarafinda yukari,,) okumak için degil, resim ve dogru bir sekilde daha metin okuma ögrenme kapsar.

Okuryazarlik farkindalik anlamli bir sekilde baski kullanmak için bir çocugun ilk çabalari kapsar. Bu tanima harf ve harf (çocugun kendi adini veya bir magaza adini tanir) ve harfler ve bu onun adi olarak kelime yazmak için girisimleri gruplar içerir.

Dil anlayisi sadece dil nasil çalistigini bu-anlayisidir. Bu bir kelime tek tek harfleri ses için güçlü olmak ve bir sözlü cümlede sözcük sayimi içerir.

Çocuklarin dil, kitap ve baski ile birçok erken deneyimleri olan bu becerilerini gelistirmek. Onlar oyun, konusma, ve genis bir faaliyet yelpazesi ile, günlük yasamin bir parçasi olarak bu deneyimleri olabilir. Küçük çocuklar oyun kullanmak ve genisletmek kesfetmek ve onlarin dünya anlam için bir yol olarak konusun. Çocuklar günlük görevleri ve özel etkinlikler hakkinda konusmak, hikayeler, sarki sarkilar ve karalamak söyle, onlar okuma ve yazma için temel atiyoruz.

Onlar sadece dil, kitap ve baski ile yeterli deneyimleri yok çünkü birçok çocuk okumayi ögrenme ile mücadele baslica nedenidir. Evde ve okuma yol becerilerini gelistirmek yardimci olmaya adamis erken çocukluk programlarinda daha fazla zamana ihtiyacim var. Erken yasta beceri gelistirme gelisimsel olarak uygun eksikligi önemli ölçüde bir çocugun ulasir okuma ve yazma seviyesi sinirlayabilirsiniz.

Okur-yazar olmak

Bir okur-yazar kisi olmak her insanin neredeyse dogumdan itibaren baslar bir seydir. Aslinda, biz aslinda okuryazar olmak için programlanmistir. Ancak, bu okuma-yazma yolunu düzgün ve kolay oldugu anlamina gelmez.

Okuma yazma için ilerleme hepimiz takip programlanmis dogal bir evrim olsa da, okuma-yazma bir boslukta olusmaz. Okuryazarlik onlar okuma yazma bir topluluk dalmis sadece bireyler ortaya çikar. Böyle bir hikaye anlatiyor ve deneyimleri hakkinda konusurken, bir resim kitap paylasimi gibi etkilesimler ortaya çikan okuryazarlik için esastir.

Çogu anne-babalar çocuga okuma öneminin farkindayiz, ama bu yeterli vurguladi olamaz o kadar önemlidir. , Okuma, Okur Yazarlik için Ulusal Enstitüsü tarafindan yürütülen bir proje için Ortaklik göre “çocuklara yüksek sesle okuma okuma basari için gerekli bilgi olusturmak için tek ve en önemli faaliyet adi olmustur.”

Tipik olarak, anne-babalar çocuklara okuma ve önemli okuma günlük yasam için ne kadar göstererek bu beceri gelistirilmesinde önemli bir rol oynamaktadir. Her gün çocugunuzla birlikte yüksek sesle okumak için zaman bulmak. Resimli kitaplar ve hikayeler ile tur zamani güçlü çocugunuzun okuma zevk motive edebilir.

Onlar daha fazlasini bulundu basarili okuyucularin anne odaklanan çalismalar sadece çocuklarina okuyun. Ayrica okuma deneyimini maksimize özel stratejiler, mesgul. Bu stratejiler aslinda oldukça basittir: okumadan önce çocugunuzla kitap hakkinda konusmak, coskulu bir ses kullanarak yüksek sesle okuyun ve çocugunuzun kitap hakkinda sorular soralim. Aileler de onlara geri hikaye “okumak” (o çocuga birçok kez okundu bir favori özellikle) ve / veya hikaye payi eglenceli degisimlerine çocuklarinin tesvik edebilir.

Bu önemli Ancak, bu çocugunuzun ögrenir tek yolu degildir. Bilgi bireysel ve fiziksel ve sosyal çevre arasindaki dinamik etkilesimler sonucunda insa edilmistir. Bir anlamda çocugun aktif deneylerle bilgi kesfeder. Sizinle hem de kesfetmek ve kendi zevk çocugunuz için kitap kullanilabilir hale getirmek için çalisin.

Bu okuma yazma sadece okumaktan daha çok daha genis oldugunu hatirlamak önemlidir. Bir çocuk veya renk ve kelime oyunlari oynama ve sarkilari da okuma-yazma bir parçasi olan sarki çizmek için izin. Bazen okuma yazma gelisme aslinda baski anlamina gelmez. Okuma yazma ögrenmenin birçok yolu vardir. Bu yollardan bazilari hepsini daha etkili hale getirir oyun gibi kuskuyla görünebilir.

Çocuklar oyun yoluyla ögrenirler. Oyun bilgisi olusturmak için gerekli olan ve temsili düsünce gelisimine katkida kesif, deney ve manipülasyon için firsatlar sunar. Oynatma sirasinda, çocuklarin çevre ve diger insanlardan aldiginiz geribildirim isiginda ögrenme incelemek ve rafine. Bu, çocuklara hayal güçlerini ve yaraticiliklarini gelistirmek oynarlar. Birinci siniftaki sirasinda, çocuk oyun daha kural odakli olur ve özerklik ve sosyal, duygusal ve zihinsel gelisimine katkida isbirliginin gelistirilmesi tesvik.

Akranlari arasinda yalandan inanma da acil okuryazarlik önemli bir rol oynar. Davranarak, aslinda, çocuklarin okuma-yazma ile ilgili dil becerilerini gelistirebilecekleri ideal bir alandir. Hayali oyun, çocuklar hayali dünyalar yaratmak için dili kullanma ve taklidi zaman dil kullanildigi sekilde okuma ile ortak çok sey var. Bu toplumsal dramatik oyun etkinlikleri çesitli birbirleriyle dil kullanmak hangi çocuklarin zaman ve ayarlarini saglamak için önemlidir.

Çok, oyun Blok, okuma yazma için bir temel olarak hizmet verebilir. Okuma ve yazma ve bloklar ile oynarken ilk bakista mil uzakta gibi görünse de, blok oyun çocuklar, sembollestirme anlamak görsel ayrimcilik rafine, ince motor koordinasyon gelistirmek ve uygulama sözlü dil yardimci okuma-yazma ile ilgili avantajlar sunuyor.

Yani unutmayin, hedef onlari okur-yazar olmasina yardimci olmak için oldugu gibi çok okumak için çocugunuza ögretmek degildir. , Konusma, okuma, sarki, gibi davranarak, ve oyun ve bir okuyucu olmak için çocuk hazirlamak için büyük bir yapmis olacak tarafindan okuma yazma çocugunuzun birakin.