Çocugunuz icraat ne zaman ne yapacagini

Her anne-baba olmustur. Sizin genellikle melek (ya da en azindan orta iyi huylu) çocuk aniden, inatçi öfke dolu, hatta bir tam gelismis öfke öfke nöbeti yapan oldugunu. Daha da kötüsü, her zamanki disiplin tedbirleri tutum ya da öfke bir göçük yapmak bile yok. Ne yapmali?

Her seyden önce bu kontrol bazi nebze elde etmek için önemlidir. Kontrol altinda çocugunuzun alamayan ve halka açik bir yerde iseniz o halkin gözünden kendinizi kaldirin. Eve kendi yatak odasi için çocugunuzun göndermek edin. Bir yere kamu iseniz o bazi bos bir odada gizlilik, banyo, hatta araç bulmaya çalisin. Bazen kontrolünü ele ve herkes biraz nefes oda vererek durumu yatistirmak, ama degilse o zaman kendinizi üç temel soru sormak:

Ilk olarak, fiziksel bir neden yoktur? Çocugunuzun yorgun ya da aç ya da asiri uyarilmis mi? Çocuk organlari yetiskinlerle ayni dayaniklilik yok ve gün içinde birkaç küçük ögün (veya daha büyük yemek küçük aperatifler serpistirilmis) ve iyi bir gece uykusu yani sira bazi asagi süre verilir degilse onlar sadece bas yetenegini kaybeder. Bazi çocuklar sadece kapatmaya veya asagi düsmek (uykuda) ama baskalarinin yerine disari hareket. Ayrica, çocuklarin sadece kisa hayatlarinin sinirli deneyim ve onlari korkutur duygu ya da faaliyet çok dolu bir gün. Bazen sadece çok fazla degisiklik ya da yenilik belirli bir rutin veya çevre için kullanilan bir çocuk için çok zor olabilir.

Ikinci olarak, strese neden olabilir çocugunuzun hayatinda olup bittigini baska bir sey var ya da çocugunuza strese neden olabilir hayatinda oluyor baska bir sey var mi? Çocuk aliskanlik yaratiklar. Bunlar yeni tadini çikarirken ayni zamanda rutin istemek. Bazen rutin uyum saglamak için daha fazla zamana ihtiyaci ve bazen de aslinda onlara güvence vermek için disiplin ritüel gerekir. En az degismedi çünkü disiplin tanidik dinamik rahatlatici.

Üçüncü olarak, çocugunuzun vadesi veya son disiplin stratejisi gelistirilmistir yana gelisme farkli bir faza tasindi? Örnegin, oglum üç yasindayken biz aniden bizim geleneksel zaman asimi yöntemi çalisma degildi kesfetti. Ancak küçük bir degisiklik ile (yer degistirme) biz is geri vardi. O büyüdükçe zaman asimi daha uzun simdi ve sik sik devam cezalari dahili ile birlikte gelir. Çocugunuz büyüdükçe ve gelistikçe bu nedenle disiplin stratejisi yok. Belki de sadece mevcut yöntemi degistirebilirsiniz ya da belki de yepyeni bir plan ile gelmek gerekir.

Bu üç temel sorulara cevaplar inceledikten sonra umarim onlarin zaman çocugunuzun disari serbest birakmak için ve üzerinden seyleri konusmak zamani gelmistir. Neler oldugunu Çocugunuzdan? Çocugunuzun ceza (daha fazla ceza gerekiyorsa) ne olmalidir sormak? Küçük çocuklar her zaman tam olarak kendilerini ifade etmek ancak çocugunuzun aklina bazi sasirtici anlayislar ögrenebilirsiniz mümkün olmayacaktir. Sonra bir ceza olarak karar verdi ve çocugunuzun onlari seviyorum yaparken sadece ceza davranis tolere etmeyecegini anladigindan emin olun ne ile takip.