duyusal sorunlari olan çocuk yardim

Bildiginiz bir çocuk ile bir sey var. O her zaman hareket halinde, seçici, beceriksiz, ya da sürekli islak sehriye gibi bir sandalyede flopped. O, dürtüsel yogun ve ilginç. Belki bu çocuk ögrenme güçlügü, DEHB, ya da otizm, ya da belki degil vardir. Neden her gün hisler onun için çok üzücü olan? O gerçekten o iddialari onu rahatsiz oldugunuz floresan isiklari “duymak” mi?

Bu endise konum bu çocuk da SPD ya da duyusal entegrasyon bozuklugu olarak bilinen duyusal isleme bozuklugu, sahip oldugu çok olasidir. Tahminen 1 20 çocuk bu bozukluk var. Otistik Hemen hemen tüm çocuklarin yani SPD var.

Bu çocugun sinir sistemi atipik kadar vücudunun farkli günlük hissi isler oldugu kablolu. Akli onun vücut ve dünyada neler olup bittigini dogru bir resim vermeyin, bu yüzden anksiyete, dikkat daginikligi, dürtüsellik ve hayal kirikligi egilimli. SPD ile bir çocuk geçimsiz veya uyarilmis ne zaman hareket edecektir. Bu hareket ve dokunma gibi duyusal girdi ihtiyaci çok çocuk gerçekten bulmak için onun ihtiyaci kontrol edemez yikici olabilir. Bir konusma odaklanabilmek için Birçogumuz yogun bir restoranda arka plan gürültüsünü zorluk ayar var, ya da siki veya gevsek giysiler tercih. Bu duyusal tercihleri ??vardir. Bir çocugun duyusal sorunlari ögrenme ve oyun önemli ölçüde engeller, o bir mesleki terapist yardimiyla, bir duyusal diyet ve nasil bedeni ve ortamda daha rahat hissetmek için onu ögretmek bir duyusal akilli yetiskin ihtiyaci var.

Neyse ki, duyusal sorunlari olan bir çocugun hayatinda büyük bir fark yaratabilir konaklama çok basit ve ucuzdur. Iste sadece birkaçi:

1. Giyim etiketleri kesip, disari içinde çorap açmak veya kesintisiz olanlari satin almak, ve nakis ve çocuk tahris hissedebilirsiniz elastik ile giyim kaçinin.

2. Ona dislerini firçaladi sahip yogun hissi tahammül yardimci olmak için, baslamadan önce çocugun nonfoaming dis macunu sunmak ve yanak, çene ve dudaklari karsi titresimli dis firçasi kullanarak ya da sadece hafifçe bir el vibratör basarak onun agiz ve dudak desensitize deneyin firça.

3. Duyusal sorunlari olan bir çocuk sakin ve odaklanmak için, onu eklem sikistirmak gibi cilt karsi derin basinç kullanmaniz gerekebilir. Ona sarilmak, ya da vücudu ya da oynamak için bir battaniyeye onu kaymaya karsi yastik basin “börek.” Ancak, her zaman duyusal girdi onu yaniti hakkinda, kelime veya beden dili, bir çocuk söylüyorum ne dikkat edin. Istenmeyen dokunusla onu üzme.

4. Okulda ya da evde, kendisine vücuduna ekstra giris vermek için, bir düz veya engebeli yüzeyi ile, bir egzersiz topu veya bir sisme yastik üzerinde oturmak için izin. Bu onu daha iyi odaklanmak için izin, onun beden farkindaligi kivirmak ve gelistirmek edebilmek için olan bir çocugun hareket ihtiyaçlarini karsilayacak.

5. Onun plaka üzerinde çocugun ayri farkli gidalar izin ve farkli dokular gidalar birlikte karistirma olmadan yemek. Duyusal sorunlari olan bir çocugun agzina cilt onu bir seçici yiyen yapma, zarif duyarli olabilir. Onu yerine fistik ezmesi sandviç daha haslanmis yesil sebze veya çig havuç sopa yemek almak daha iyi sans olabilir.

6. Günlük hayatin duyusal saldiri çok fazla oldugunda geri çekilmek için sessiz kaçamaklari ile çocuk saglayin. Ona bir parti ya da gürültülü restoran disinda bir arabada yalniz oturmak, ya da sessiz, karanlik bir odada, kisisel müzik çalar rahatlatici müzik dinlemek olsun.

Egitimli ve duyusal sorunlari olan çocuklara yardim deneyimli bir pediatrik is-ugrasi terapisti, planlamak ve ona okulda evde fonksiyonu daha iyi, ve uzakta yardimci olabilir çocuk için faaliyetlerini yürütmek üzere ebeveynler ve ögretmenler çalisabilirsiniz. O da sorun çocugun rahatsizlik kolaylastiracaktir konaklama çözmek ve kesfetmenize de yardimci olabilir. Evde veya okulda Yakin bir “duyusal spor salonu”,, bir danisma olarak çalisiyor olsun, sag duyu akilli OT duyusal isleme bozuklugu olan bir çocugun hayatinda büyük bir fark yaratabilir.

copyright 2009 nancy peske