gençler ile iletisim kurallari

Teenage çocugunuzun hayatinin çok önemli bir asamadir. Bu karisiklik eyaletinde zaman onlarin hayatinda zaman ve onlar ihtiyaç duyduklari ne istiyorsun ve ne oldugunu bilmiyorum. Bu süre içinde bazen sadece onlari dinlemek ve onlara destek vermek için bir empatik kulak gerekir. Anne olarak, bu fark ve onlarin aklinda ne oldugunu konusmak ve sadece onlar hissi olabilir duygusal yükü biraz azaltabilir, böylece çocugunuza o zaman ve önem vermek gerekir. Asagida genç ile bir sonraki seviyeye iliski almak ve onlari kendi canlarindan konusunda kendinizden emin yapmak için kullanmaniz gerekir iletisim kurallari bazilari sunlardir:

Deneyin ve genç konusmak için zaman bulmak: konusmak için firsat taniyin. Bu resmi bir ortamda veya planlanan zaman olmasi gerekmez. Bu okuldan geri sürüs sirasinda veya evde tabak yikama sirasinda onlarla küçük bir sohbet olabilir. Onlarla akan, gayri ciddi olmayan ve zahmetsiz iletisim çesit alin.

Dikkatle zaman seçin: Bir hata çok insan genç ebeveynlik yaptiginiz denemek ve onlarin genç uygun zaman onlara uygun degil, zaman konusmaktir. Oglun onun son oyunu yüksek bir puan yenmek için çalisiyor, ya da kizi sadece evin birakiyor ortasinda ise, onlar konusmak istiyorum gidis degildir! Yani bir firsat olusturma hakkinda biraz yaratici olmak zorunda olsa bile, dikkatle zaman seçin.

Günlük iletisim saglamak: bu gayri resmi ve zahmetsiz iletisim için büyük olsa da, bu gün tartisabilirsiniz zaman, genç ile sakin bir saat her gün olan ihtiyaci zayiflatmak ya da sadece spor, bilim dünyasindaki en son gelismeleri degil , elektronik ya da her türlü ilgi çocugunuzun iliski gelistirmek için yardimci olabilir. Daha kolay size genç ile bir konusma grev olabilir, daha açik size ve iliski gelisebilir daha güven ile olacak.

Eger multi-tasking degil zaman çocugunuzla en az bir yüz-yüze tartisma olmasi gerekir. Deneyin ve bir konu seçin – “Bugün ne yaptin?”; “Nasil oda set-up degistirebilirim?”; “Nasil onun / arkadaslari ne yapiyorsun?” Vb konular hakkinda gerçek olun ve bir ilgi gösteriyor ne diyorsun. Bu tartismalarda, mümkün oldugunca çok sayida açik uçlu sorular sormak ama çocugunuzun konusmanin çogunu yapmak ve duygularini, deneyimlerini ve düsüncelerini ifade saglar.

Kendinizi bir kenara koyun: onlar ilgi olmadigini görürseniz, güne ya da hayatinda bazi olaylar hakkinda ayrintili bilgi ile çocugunuzun delik etmeyin. Muhtemelen deneyin ve bazi zaman genç üzerine görüslerini empoze, ama dünya hakkinda kendi fikirlerini formüle etmek çocugunuzun alan ve destek vermek için cazip olacak – onlar bunu yapmak için çok daha güçlü bir kisi olacak.

“Teenage Sorunlari Çözme” Kitapta, iletisimi gelistirmek için çesitli ipuçlari tartisilmistir. Kitap ayni zamanda anne-babalar zor konusmalari yapisi ve genç ile basarili ve etkili iletisim için yardimci olabilir iletisim iki model saglar.