güdümlü katilim yoluyla yetkinlik insa

Benim ilk is asla unutmayacagim. Ben sadece bir garson ile çok küçük bir restoran, yaklasik 20 tablo, çalismaya basladi. Ben bir önlük, kagit bir yastik ve bir kalem teslim edildi is ilk gün ve ise almak için söyledi. Ben tablolar beklemek konusunda hiçbir rehberlik verildi. Restoran hemen mesgul oldu, ve ben sadece emir alarak basladi. Mucizevi, dogru tablolara disari içecekler var, ama yiyecek siparisleri kadar olan zaman, nerede emir ile gitmek için hiçbir fikri yoktu. Ben tablolara kadar yürüyüs ve istemeye basladi, “Eger karides sepet siparis mi?” “Eger karides sepeti siparis bana söyle” “Bu tablodan Biri karides sepeti siparis olmali!” Tahmin edebileceginiz gibi! restoran daha yogun var ve ben hala nerede yiyecek getirmek için hiç bir fikrim yoktu, benim stres artti! O gün benim is de basarisiz oldu ve bir garson olarak tamamen yetersiz feeing oldu; Patronum bana içinde ne kadar hayal kirikligina söyledi özellikle!

Yetkinlik gelistirme biz geçmiste karsilastiklari yeniden girin durumlar isteyen için önemlidir. O gün farkli gitmisti ve benim patronum bekleyen tablolar sürecinde bana rehberlik olsaydi, ben bir garson olarak yetkili hissettim ve ertesi gün ise heyecanla döndü. Bunun yerine, stresli ve endiseli ve gerçekten geri dönmek istemiyordu! Neyse ki, esnek ve geri dönmek için asla benim içgüdüsü ragmen çalismaya döndü. Gece yavas ve baska bir garson sürecinin basitlestirilmesi için bazi temel kavramlar gösterildigi gibi ikinci gün, çok daha iyi gitti.

Peki çocugunuzun yetkili duygu biliyor musunuz? Basa çikma mekanizmalari her çocukta farkli görünür, ama bir kez bakmak için biliyorum, çocugunuzun stresli hissediyorsaniz zaman anlamak ve uygun bir sekilde yanit için bilmek baslayabilirsiniz. Iste bakin birkaç yaygin basa çikma mekanizmalari sunlardir:

Kapali çalisan
aglayan
Kontrol edilemeyen giggles veya gülüyor
Durum hiç bir ilgisi ile konusmak
, Ayni hikaye anlatan ayni ifade söyleyerek, ya da ayni soruyu soran
meydan okuma
Kontrol etmek için girisimleri
Sikilmis Vekili
Katilmak için reddi
saldirganlik
Aktiviteye varyasyonlari ekleme
kaygi
Obsesif davranis

Çocugunuzla bir faaliyet katilirken meydana Bunlardan bir veya daha fazla fark ederseniz, s / o yetkili duygu degil büyük olasilikla. Burada faaliyetleri içinde yetkinlik insa etmek için yapabileceginiz birkaç sey var.

Aktivitesi basitlestirme
Yavaslatmak
Ortaminda dagitici sayisini degerlendirmek
Az konusmak
göstermek
Çocugunuz için açik roller gelistirin
Düsük beklentiler
Aktivite süresini kisaltmak
Daha fazla destek sunmak
Yakin hareket
tesvik etmek

Eger etkinlik, bant kendinizi basarisiz ve bunlari degerlendirmek için neden olabilir ne emin degilseniz. Eger kendiniz hakkinda ögrendiklerini tarafindan sasiracaksiniz. En bir garson olarak benim ilk gün geri bakalim: benim patronum yukarida listelenen stratejilerin bazi uygulamaya olsaydi, benim ilk gün tamamen farkli bir deneyim olurdu! Ben beklemek sadece iki tablo verilmis olsaydi, faaliyet basitlestirilmis olurdu ve hizi çok daha yavas olurdu. Bu ayni zamanda benim patronum bana daha fazla destek teklif olurdu bir siparis, çekmek için nasil göstermek için firsat verirdi. Onun beklentilerini benim için daha düsük olurdu ve benim rol çok daha iyi anlamis. Ikimiz de gece gitti nasil daha iyi hissettim!

Çocugunuzun yeterlilik bina bir sürü is ve sinir bozucu bir süreç olabilir, ama tutarli rehberlik ve kisisel esneklik ile, çabalari ödemek. Çocugunuzun yeni durumlara girerek yetkili duygu sonra, daha kolay ve daha kolay hale birlikte etkilesimleri bulacaksiniz. Çocugunuz seyler zor olunca daha uzun süre yeni seyler ve sebat denemek için daha fazla istekli göstermeye baslar. Yaklasan bir makale giderek onlari giderek daha karmasik hale getirmek için faaliyetlerine varyasyonlari ve düzenlemeler ekleyerek tartisacagiz, bu nedenle çocugunuzun / rolüyle ilgili daha fazla düsünmek yardimci ve daha zor ortamlarda onun / onu yetkinlik artan.