Organik ve fairtrade pamuklu giysiler

Pamuk çok yönlü bir üründür ve ürünler genis bir çesitlilik için kullanilir ve kumas arasinda hemen hemen her tür ondan yapilabilir. Ayrica çok rahat ve dayaniklidir. Tüm bu kullanim yeryüzünde en popüler ve yaygin olarak islem gören mallarin biri olun.

Pamuk sadece Birlesik Krallik çiftçilere is güvenligi ve daha fazla gelir saglayan yayimlandi countries.Fairtrade pamuk gelismekte olan birçok küçük çiftçilere döner saglayan küresel önemli elyaftir. Ama düsüsünü o dünyanin en kimyasal yogun bitkileri biridir gibi çogu pamuk çevreye büyük zarar neden olan bir sekilde üretilmis olmasidir. Yüksek verimlilik büyük çevre ve saglik ücrete tabidir.

Yani ciddi kimyasal-yogun tarimsal üretimin olumsuz etkileri olan, degisim için bu ivme son yillarda önemli ölçüde büyüdü. Daha çevre dostu üretim yöntemleri dogru egilim artan çevre düzenleme ve rekabet baskisi altinda aydinlanmis sirketleri ve daha fazla sosyal ve çevresel sorumluluk çagrisinda bilinçli tüketicilere kaynaklanmaktadir.

Gevsek çevre kontrolleri ile birçok Afrika ülkesinde, çiftçilerin hasat pamuk her sterlin için yaklasik üçte biri kimyasal gübre ve zirai ilaç bir pound uygulayabilirsiniz. Bu kimyasallarin bazilari etrafinda en toksik olarak siniflandirilir ve olumsuz etkileri agir olabilir. Büyüyen ve bir tisört toprak hava, su ve toprak üzerinde büyük geçis ücreti alir ve pamuk ekilis alanlarinda insanlarin sagligi üzerinde önemli etkileri vardir yapmak için gerekli pamuk lifi miktari hasat basit hareket. Bu kanserojen kimyasallar cilt üzerinde kalinti birakabilir ve simdi bu alerji ile iliskili oldugu ileri sürülmektedir. Organik pamuk cilde nedenle nazik oldugunu. Daha fazla bilgi için http://www.pan-uk.org/ de Pestisit Eylem Agi sitesini ziyaret edin.

Organik pamuk yasam toprak ile baslar. Bu toprak en az üç yil için kullanilan herhangi bir kimyasal madde olmadi ve kompost ve diger organik madde ile zenginlestirilmistir anlamina gelir. Bunlar sagliga zararli sentetik gübre degistirin.

Organik pamuk üretimi son 4 yilda 5 kat artmistir. Ingiltere dünyanin en hizli büyüyen pazarlarindan biri. Her yil, organik pamuk sayesinde, dünya çapinda daha fazla pamuk çiftçileri pestisit maruziyetinin saglik üzerindeki etkileri en aza indirmek mümkün.

Organik pamuk süpermarketler ve büyük sirketlerin adina artan ilgi ile ana akim içine nis pazar disina dair isaretler de vardir. Marks ve Spencers ve Top Shop son zamanlarda pamuk ve boya gibi gida disi alanlara hareket sonra organik gida ile baslayan ve büyüyen pazar karsilamak için organik ve Fairtrade giyim araliklari baslatti.

Anne o sizin için, Clean Slate Giyim çocuklar dünyanin ilk adil ticaret ve Organik Okul Kiyafetleri satarak günlük giydigimiz kiyafetler için hesap tanitti.

Etik sirketler de ambalaj ve literatür minimum çevre dostu boyalar ve geri dönüsümlü malzemeler kullanilarak olmasinin saglanmasi için organik pamuk giysi satan ötesine tasimak gerekir.