gida boyalari ve DEHB ile ilgili son haberler

Diyet ve gida boyasi DEHB çok yakin zamanda haber olmustur. Seker sadece seker hiperaktivite neden olabilir efsane bir son çürüten içinde muaf olmustur. Ancak gida boyasi DEHB sorunu olmaya devam ettigini de iyi yiyecek ve parlak renkler ve katki maddeleri dolu atistirmaliklar yedikten sonra çocuklar ‘hiperaktif yüksek’ almak gibi oldugu bilinmektedir. Yeni yapilan bir çalismada (tip dergisi ‘The Lancet’ de yayinlanan) bazi çok yaygin gida boyalari ve çocuklar yemek yiyecek bir sürü bulunan koruyucu sodyum benzoat artan hiperaktivite yol gösteriyor.

Özellikle dikkat etmeniz gidalar: gazoz, salata soslari ve meyve sulari. Bu saglikli beslenme yol açacak gibi bütün aile için bu gidalar sinirlamak için (bir DEHB çocuk olsun veya olmasin) zaten mantikli. Daha sonra hayatta onlara yardimci olacak saglikli beslenme alisik gerektigini kizlarla özellikle gerçegi vardir. Neden? DEHB muzdarip kizlarin sayisi (her 3 erkek 1) daha az olmasina ragmen, kiz DEHB dürtüsel yeme neden olacak gibi yeme bozukluklari gelistirecek bu çok daha büyük bir riski vardir. Kizlar genel olarak daha fazla 10 kez erkek bir yeme bozuklugu gelistirmek için daha muhtemeldir.

ABD’de, resmi bir uyari gida boyalari DEHB için yayimlanmistir. Ingiltere’de, Gida Standartlari Kurumu kendi tüketimi gibi DEHB gibi davranissal sorunlara yol açtigini fark ederseniz anne genel olarak gida boyalari ve katki maddelerinin sayisini sinirlamak için uyardi.

Southampton Üniversitesi tarafindan düzenlenen Lancet çalismada, çocuklar üç gruba ayrildi ve katki maddeleri ve gida boyalari katma örnegin az ya da çok çesitli meyve sulari verildi. Sodyum benzoat hangi çocuk içecekler çok bulunur. Üç hafta sonra, anne-babalar ve bakicilar standart testler kullanilarak huzursuzluk, hiperaktivite ve dürtüsel davranis ölçmek basardik. Onlar çocuklar katki bedava içki vardi hiç bir fikrim yoktu. Sonuçlari monte edildikten sonra bu katki ücretsiz içecek vardi çocuklar gibi katki maddesi vardi sinirli ve gida boyasi içecekler çocuklar daha yerinde duramiyordu ve kesintiye kadar az DEHB belirtileri gösterdigi bulunmustur.

Yani, tüm gidalar, meyve ve sebzeler yerine islenmis gidalar vurgu yapiyor mantikli bir diyet. Saglikli çocuk (ve yetiskinler!) Üretmek için gidiyor gida boyasi DEHB konusunda endiselenmenize gerek yok olacaktir. Ve ne DEHB ilaç hakkinda?

Son Izleme Gelecek Arastirmasi yüksek bir oran gibi Ritalin (DEHB ilaç) yani sira sakinlestirici ve öksürük karisimlari gibi reçeteli ilaçlar kötüye edildi lisede gençler derslerinde incelenen 50.000 ögrenci bulundu. Endise verici Aslinda bu çocuklarin% 80’i evde ilaç dolaplari onlari elde edilmesi! Potansiyel uyusturucu kullanicilari içine açilmiyor güvenli bir alternatif DEHB tedavisi ile DEHB çocuk tedavi zaman Peki neden riski vardir. Asagidaki linki size çok sayida bilgi verecektir.