bir ‘yeterince iyi’ bir anne olmak

jane hikayesi:

O bir anne olarak basarisiz oldu gibi o hissettim çünkü Jane bana geldi. O birlikte onu hareket almak gibi görünüyor olabilir. Uyku, yemek, ayirma, oyun süresi ve günlük isleri yapmaya çalisiyor drenaj hissettim ve onlar gibi ‘çok fazla’ idi.

Jane’in 14 aylik kizi Chloe, her zaman onun anne istedim ve Jane baska bir sey egilimi çalisti zaman agladi. Chloe, bir çocuk bakicisi istemiyordu o Jane, temiz yemek veya ise gitmek istemiyordu, ve o kesinlikle kendini beslemek ya da onu yaninda Jane olmadan uyku gitmek istemiyordu.

Chloe daha ‘mutlu’ olacak, ve bir anne olarak hayat daha memnun hissediyorum böylece Jane yasam koçlugu basladiginda, onu hedef, daha iyi bir anne olmak için oldu.

Ilk oturumda, Jane sordu:

Nasil bir anne olarak gelistirmek gerekir hissediyorsunuz?

Jane o Chloe çok zor ve üzgün olmak durdurmak, böylece Chloe’nin ihtiyaçlarini ‘karsilamak için daha iyi bir sekilde düsündüklerini söyledi.

yetmezligi tanimi:

Disari ilk oturumlari sirasinda Jane o bir anne olarak basarisiz oldu gibi onu hissettirdi ‘sahneleri’ türleri hakkinda ayrintili girdi. Çogu zaman, basarisizlik kizgin ya da üzgün Chloe aglama, yapma ‘anlamina geliyordu.

Jane, Konusuyorum kiminle anneler çogu gibi, çocugunu ‘mutlu’ tutmak için ona bir is oldugunu hissettim. O kizi ona kizgin olsaydi durmak ya da o yaptigim bir sey ile üzgün olamazdi. Aslinda, Chloe memnuniyetsizlik belirtileri göstermeye basladi, Jane eyleme atladi ve yanlis ne olursa olsun ‘düzeltmek’ için çalisti.

Küçük o sonuçta ‘mükemmel’ olarak annesi girisimi olumsuz yansimalari zarar verecek bir bira bardagi büyüklügünde tiran olusturmak oldugunu biliyor muydunuz.

mükemmel sorunu

Anneler çocuklarina bir kötülük yapmak ‘mükemmel’ olarak deneyin. Çocuk ‘mükemmel’ anneler var miydi eger, onlar mükemmel batiklar olurdu!

Iste nedenleri:

Bir anne hemen onu çocugun tüm ihtiyaçlarini karsilamak için çalistiginda, o saglikli ve önemli yollarindan (yenidogan ve gibi derhal mümkün oldugunca onlarin ihtiyaçlarini TÜM karsilamak için baskalarina ihtiyaç bebekler, aksine) içinde gelismekte olan çocugunu engeller.

‘Yeterince-iyi anne’

Donald Winnicott (1896-1971), bir çocuk doktoru, psikiyatrist ve psikanalist, çocuklar için en uygun oldugunu annelik türünü tanimlamak için ‘yeterince iyi anne’ icat.

‘Yeterince-iyi anne,’ Winnicott dedi, ‘onu bebek ihtiyaçlarina neredeyse tam bir uyum ile basliyor ve zaman ilerledikçe o daha az tamamen uyum saglar …’ O çocugun istek ve memnuniyetlerini arasinda bir zaman farki birakir, ve asamali olarak bu gecikme süresi artar. Bunu yapmak çocuk özerklik ve bagimsizlik saglikli bir anlamda gelismesine yardimci olur. Ayrica ‘olumsuz’ duygulari degil, korku hissi daha, çocuk tahammül saglar.

Bir çocugun her türlü ihtiyaci aninda karsilaniyor, o çocuk için basarisiz:

• beklemek ögrenin.
• hayal kirikligi tahammül ve bir seyler yapmak zor olsa bile denemeye devam edin.
• Deneyim ve ‘olumsuz duygular’ hayatta.
• (örnegin, vb, temizlik, bir ayakkabi kravat onu beslemek / kendini) bagimsiz seyler yapmak ögrenmek için Mücadele
• s / o (bu çocugunu ayrilik anksiyetesi bir süre yasaniyor, bir anne duyarli olmamalidir önermek degildir) anne geçici olarak gitti bile mutlu olabilir tanir.

misyonunu tamamladi:

Tahmin edebileceginiz gibi, Jane – kizi için en iyi olani isteyen – (Bu bir gecede süreç degildi) pencereden disari mükemmeliyetçilik atti. O bazen Chloe hayal kirikligi, öfke ve gözyasi tolere anlamina geliyordu bile, kizinin büyüme benimsemeye basladilar.

Chloe gerçek ihtiyaçlarini karsilamak ve bir anne olarak kendini memnun duygu – – Jane yasam koçlugu gelen ‘mezun’ onun amaci basarili olmasi. O ve Chloe simdi daha az çatismalar oldugunu bildiriyor. Gerçekten de, gelismektedir.

copyright 2009, claudia Heilbrunn, önemli öz