kendi oyunculuk belirlemek için okul öncesi çalisma nasil kullanilacagi

Ögrenme merkezleri entegre ögrenme için birçok firsat saglar. Hayali bir bakkal oynarken, çocuklar gidalar tanidik etiketler tanimak tarafindan, numaralari ve fiyatlari araciligiyla okuma yazma matematik ögrenmek ve alisveris, kasiyer veya yönetici olarak rol oynama yoluyla sosyal becerilerini gelistirmek ve düzenlemek için ögrenerek fiziksel becerilerini gelistirmek makyaj raflarinda kutular ve yiyecek.

Çal onlari etkilesim için harika ve yaratici bir yol saglar oynama gibi erken çocukluk birçok arastirma çalismalarinin odak noktasi olmustur. Oyun kendi müfredat dahil diger faydalari sunlardir:

1. Onlar, malzeme paylasmak planlari gelistirmek, farkliliklari müzakere ve sorunlari çözmek için ögrenmek gibi oyun sosyal gelisim için firsatlar çocuklara saglar.

2. Oynat onlar el-göz koordinasyonu kullanimi ve bu, çalisan atlama ve atlama gibi faaliyetlerde oldugu gibi motor becerileri olusturmak için yardimci olur.

3. Onlarin kaygilari kontrol ve hayal kirikliklari ile bas çatismalari çözmek ve yeterlilik duygusu kazanmak için ögrenmek, korkularini oynamak gibi oyun çocuklarin duygusal gelisimine yardimci olur.

4. Oyun çocuklar o ifade böylece yaraticiliklarini ve hayal gücünü gelistirme fikirlerini, duygu ve düsüncelerini yardimci olur.

5. Oynat dünyayi anlamak için çocuk firsatlar sunar.

6. Oyun, dil, motor becerileri ve sosyal, duygusal ve zihinsel becerilerini gelistirir.

Lieberman (1966) duygusal, yenilik arayisi, ifade merakli, açik ve iletisimsel, mizahi olarak oyunculuk tespit. O çocuklarda oyunculuk tanimlamak için ögretmenlere yardimci olmak için anketlerin okul öncesi çalisma gelistirilmis ve bes bölüme ayrilmistir.

1. Fiziksel kendiliginden
Anketler çocuk oyun sirasinda fiziksel hareket katilir ve onun hareketlerini iyi koordine ne kadar siklikla takip edecektir.

2. sosyal kendiliginden
Grubunda oynarken etkilesimleri ve isbirligi, çocugun esneklik Gözlem.

3. Bilissel kendiliginden
Çocugun hayal gücünü kullanir ve dramatik oyun sirasinda kendiliginden olup olmadigini gözlemleyerek.

4. Espri anlayisi
Çocugun mizah duygusu görüntüler ve çevresinde saka ya da palyaçoluk sahiptir olsun Gözlem.

5. Manifest sevinç
Oyun etkinlikleri sirasinda çocugun duyarli davranislarini gözlemleyerek.

Okul öncesi çalisma oyun ve katilmak çocuklari degerlendirmek için bir yol saglar. Bu oyun takdir ögretmenler yardimci olur ve faydalari oyun bu becerileri gelistirmek için saglayabilir.