sizin ebeveynlik tarzi seçin

Sizin ebeveynlik tarzi çocugunuzun büyür sekilde etkisi muhtemeldir. Çocugunuza duyarli olmak ve ayni zamanda, açik kurallar ve sinirlar koyan bir ebeveyn olarak sizin için çok önemlidir. Buna göre, ebeveynlik dört ana stilleri tespit edilmistir:
• “Sadece baska bunu veya” – Bazi anne-babalar son derece otoriter, diktatör tarzi benimsemek. Onlar çocuklar sorgulamadan itaat bekliyoruz. Kurallari de böyle evlerde tanimlanan ve onlari kirma genellikle ceza davet ediyor. Böyle bir sistem küçük bir degisiklik bekleniyor ve normal davranis sapma böyle bir kirsal ya da tarim toplumu olarak pahaliya mal olabilir toplumlarin tipik bir örnegidir.
• “No no anlamina gelen” – Bazi ebeveynler, firma iddiali ve otoriter olmadan geçerlidir. Onlar açik kurallar koymak ve disiplin hakkinda saglam sert ceza kullanmadan vardir. Bu evlerde çocuklarin sosyal sorumluluk olmasi beklenmektedir.
• “Ne istersen yap” – bu tarzi ile Ebeveynler izin veren ya da hosgörülü yaklasim inaniyoruz. Onlar sorumlu davranis talep ve çocuklariyla karsi karsiya gelmekten kaçinmak yok. 50’li ve 60’li yillarda birçok anne bu tarzi benimsemistir.
• “Sana ne umurumda degil” – Birkaç ebeveynlerin çocuklarinin hayatlarini, ihmal üzerinde bazi durumlarda, sinirlari içinde kurmadan kalir.
Tipik olarak, çogu ebeveyn yukaridaki dört stilleri varyasyonlari veya kombinasyonlari vardir.
Hepimiz kendi deneyim ve degerlere dayali iyi çalistigini düsünüyorum ne önyargilari olsa “dogru” veya “yanlis” ebeveynlik tarzi vardir. Arastirma, ancak çocuklar üzerinde çesitli ebeveynlik stilleri etkilerini göstermistir:
• otoriter ortamlarda büyümüs çocuklar, okul ama eksikligi kendiliginden, etkili sosyal beceriler ve özgüven ortalama performans göstermek egilimindedir.
• yetkili veliler tarafindan getirilen çocuklar, daha sorumlu olmak için büyümek. Kolayca talep isbirligi bu durumlara uyum.
Müsamahakar anne ile • Çocuklar daha yaratici olma egilimindedir ancak biraz arastirma onlar sorumluluk kabul etmiyoruz çünkü büyüdükçe onlar davranis sorunlari gelisebilir gösterir.
Kurmadan velilerle • Çocuklar okulda düsük performans.