doga eksikligi bozuklugu ötesinde

Kir var mi? “Güney Carolina, kir bir kamyon dolusu bir video oyunu olarak ayni fiyat!” raporlar Norman McGee, kizi ve arkadaslari için kir alma-yük bir küçük aldim bu durumda bir baba.

McGee eyleme bilinç çeviriyor. Bu yüzden çocuklari için uygun bir “merak kase” tutar Liz Baird vardir.

Baird o doga harikasi-mese palamudu, kayalar, mantar ile onun ceplerini doldurmak küçük bir kiz iken. “Annem giysi yikama ve yikama altindaki bu hazineleri bulma yorgun ya da kurutma yoluyla dagildi var,” Liz hatirliyor. “Bu yüzden ‘, Liz’in Wonder Bowl’ ile geldi ve fikir ben kase içine benim cepler bos edebilirdi. Hala hazineleri zevk ve seylerdi ögrenmek için deneyebilirsiniz, ve çamasirhane ile sorun neden olmaz. ”

McGee ve Baird katildi ebeveynlerin binlerce arasinda – ve lider – uluslararasi bir çocuk ve doga hareketi. Bazen Hiçbir Çocuk Iç birakin olarak bilinen, çaba çocuklar daha mutlu, daha saglikli ve daha akilli olmasina yardimci olmak için tüm halk bölgesel kampanyalar, devlet ve ulusal mevzuat olustururken yasam yürüyüsleri, ve kendi aileleri degisiklikler insanlari bir araya getiriyor.

Uzun dikkat süreleri bilimsel bilgi baglantilar doga zaman gelismekte olan bir vücut, daha iyi bilissel islevler, stres azaltma ve güçlendirilmis aile baglari. Rahatsiz edici elektronik, reklam ve akran baskisi disinda kalmanin, birlikte ormanda yürümeye daha ebeveyn-çocuk eki gelistirmek için daha iyi bir yolu?

Howard Frumkin, Hastalik Kontrol Merkezlerinde Çevre Sagligi Ulusal Merkezi direktörü, son zamanlarda saglikli çocuk gelisimi için doga deneyimleri gibi faydalari açiklar, ve yetiskin refahi için.

“Su korunmasi ve hava halk sagligi tesvik etmek için stratejiler korunmasi, dogal manzara korumak koruyucu hekimlik güçlü bir biçimi olarak görülebilir Ayni sekilde,” diyor. O doganin olumlu saglik etkileri hakkinda gelecekteki arastirmalar mimarlar, sehir plancilari, park tasarimcilar ve peyzaj mimarlari ile isbirligi içinde yapilmalidir inanmaktadir. “Tabii ki, çok bu tür doga temas türlü sagligi için en faydali ne gibi, ögrenmek gerekir hala, ne kadar temas gereklidir ve bu, ve ne insan gruplari en çok yarar ölçmek için nasil. Ama biz yeterli bilgiye hareket. ”

Bir çocuk gibi doga kaçirmis bir ebeveyn iseniz, hemen simdi sans. Gerçekten de, çocuklara gelen doganin tüm hediyeler de dogaya bir çocuk tanitti iyi bir yetiskin geliyor.

Gençler hareketi dogal lider haline gelerek, çok, hareket etmektedirler. Örnegin, Virginia yedi yasindaki bir kiz arkadaslari yuvarlanir ve Doga Kulübü Gone Wild kendi Kizlar bunlari alindi. Birlikte arka bahçesinde campouts ve hata avi düzenlemek.

Mississippi, genç Josh Morrison her yerde arkadaslari ve diger inekler için Woods Geeks kurdu. O “, oyun çevre egitim çocuk” olarak “geek” tanimlar ve o ve arkadaslari diyor – teknoloji bagimlilari “etiketli olmaktan yoruldum” – çok kendi PlayStation ve açik bir zaman olabilir: “Bir U yapan nesil olabilir geri-dönüs … sanal gerçeklik ve ne arasinda bir denge tüm yasam sürdürmektedir … doga. ”

Bugün alabilir bes eylemler

1. Ay doldugunda bir aile yürüyüs için gidin. Orada hayvanlarin yerlerini, yepyeni bir set ve orada geliyor. Arama hayvanlar dinleyin. Baykuslar ve yarasalar av ariyoruz. Agaçlar seyler parlayan, gibi solucanlar ve mantar için izleyin. Ve yildizlara bakiyoruz.

2. Çocugunuz gizli bir evren kesfetmenize yardimci. Bir hurda tahta bulun ve çiplak kir üzerine yerlestirin. Bir veya iki gün sonra gel, yönetim kurulu kaldirin, ve orada barinak bulduk kaç tür bakin. Bir alan rehberi yardimiyla onlari tanimlamak. Ayda bir kez bu evrenin geri dönmek, yönetim kurulu kaldirin ve yeni kim kesfedin.

3. Dogada özel çocukluk yerler hakkinda çocuklarinizi hikayeler anlatin. Sonra onlari kendi bulmaniza yardimci: yapraklari bir arka bahçe sögüt altinda, bir dere, ormanda çayir viraj. Bu dogal dünya ile yakin iliski haline olsun.

4. Eski gelenekleri canlandirmak. Alacakaranlikta yildirim hata toplayin, safak vakti onlari serbest birakin. Bir yaprak koleksiyonu yapmak. Bir teraryum ya da akvaryum tutun. Bir dize için karaciger ya da pastirma bir parça crawdadding-kravat gitmek, bir dere ya da havuza birakin, bir crawdad römorkörler kadar bekleyin.

5. Kendi dogasi oyun icat. Bir annenin öneri: “Biz çocuklarimizi ‘on critters’-memeliler, kuslar, böcekler, sürüngenler, salyangoz ve diger yaratiklar bulmak oynayarak uzun yürüyüsleri sirasinda dikkat yardimci bir yaratik bulmak da kesfetmek ayak izleri, köstebek delikleri ve diger anlamina gelebilir. bir hayvan geçti ya dair isaretler var yasiyor. ”

Richard Louv, 2008 ormanda son çocuktan adapte. kilise tepenin algonquin kitap izni ile yeniden basildi.

Bizim aile ve toplumlarda, harekete geçme zamani. Yeni, genisletilmis yüzden “Woods Son Çocuk” 2008 baski aileler ve toplumlar tartisma sorulari, hareket hakkinda bir rapor ve veliler, egitimciler için diger kaynaklari ile birlikte, alabilecegi 100 Eylemleri ile bir “Alan Kilavuzu” içeren , korumacilar, is adamlari ve toplum liderleri.

Richard Louv, 2008 Audubon Madalyasi, yedi kitap yazaridir. Çocuklar ve Doga Agi baskani. Ayrica Çocuklar ve Doga Ulusal Forumu es baskani fahri oldugunu.